Niezapomniane polskie seriale ostatnich lat

Kiedy były emitowane, cieszyły się wielką popularnością. Powstały setki odcinków. Najdłuższy z nich kręcono aż przez trzynaście lat. Losy bohaterów szeroko komentowano w mediach, na ulicach czy w domowym zaciszu.

Niezapomniane seriale | Ola Szwed (występowała w roli adoptowanej dziewczynki w „Rodzinie zastępczej”) i Marcin Mroziński (znany z gościnnego udziału w serialach „Usta Usta”, „Na dobre i na złe” oraz „Czas honoru”)
Niezapomniane seriale | Ola Szwed (występowała w roli adoptowanej dziewczynki w „Rodzinie zastępczej”) i Marcin Mroziński (znany z gościnnego udziału w serialach „Usta Usta”, „Na dobre i na złe” oraz „Czas honoru”) (by Daniel Kruczynski )

„Złotopolscy”

Przykładem takiego „ukochanego” polskiego tasiemca był serial „Złotopolscy”. Z anteny zniknął dopiero w 2010 roku, po trzynastu latach sławy. Twórcy nakręcili aż 1121 odcinków. Serial z początku zachwycił widzów obecnością genialnych aktorów starszego pokolenia. Wspaniałe postaci wykreowali w nim Henryk Machalica czy Jerzy Turek lub Leon Niemczyk. Towarzyszyły im wyjątkowe kobiety: Alina Janowska, Małgorzata Rożniatowska czy Anna Milewska. Serial opowiadał historię rodziny ze starego dworku w Złotopolicach. Oś wydarzeń koncentrowała się wokół postaci sołtysa Dionizego i jego siostry bliźniaczki, z którą był skłócony – Eleonory Gabriel. Starszemu pokoleniu gwiazd ekranu towarzyszyli młodzi i zdolni, odgrywający rolę dzieci i wnucząt Złotopolskich czy Gabrielów. Mimo wielu scen dramatycznych i poważnych dylematów, w serialu nie zabrakło scen komediowych.  Jednak śmierć Henryka Machalicy a potem Jerzego Turka znacząco wpłynęła na spadek oglądalności serialu. W 2010 roku zdecydowano o zdjęciu go z anteny.

„Rodzina zastępcza”

Innym ukochanym serialem wszystkich Polaków był serial „Rodzina zastępcza” z nieżyjącą już Gabrielą Kownacką oraz Piotrem Fronczewskim. Polacy oglądali losy rodziny Kwiatkowskich przez niemal jedenaście lat. „Rodzina zastępcza” ma 329 odcinków oraz siedemnaście serii.  Sympatyczna rodzinka złożona z mamy, taty i dwójki dzieci przysposabia także chłopca i dwie dziewczynki o egzotycznym pochodzeniu. Rodzinę wspiera także dog imieniem Śliniak. W serialu występują również postaci drugiego planu, grane przez znakomitych aktorów i artystów – w rolę cioci Uli wciela się Maryla Rodowicz a w rolę sąsiadów – Kossoniów – Joanna Trzepiecińska oraz Tomasz Dedek.

Z serialem dorastali mali bohaterowie. Misheel Jargalsajkhan zmieniła plany zawodowe, z serialu odszedł także Aleksander Ihnatowicz. Stopniowo spadała oglądalność, dlatego TV Polsat zdecydowała o zakończeniu prac nad tym serialem.

„Samo życie”

Przez osiem lat i ponad tysiąc pięćset odcinków Polacy śledzili też „Samo życie”. Emisja serialu rozpoczęła się w 2002 roku. Bohaterami stali się dziennikarze fikcyjnej gazety o tytule „Samo życie”. Przez serial, w ciągu ośmiu lat, przewinęło się dziesiątki postaci. W głównej mierze „Samo życie” koncentrowało się na losach Agnieszki Augustynek vel Dunin – młodej ambitnej dziewczynie, która przyjechała do stolicy by spełnić swoje marzenie o byciu dziennikarką. Szybko jednak jej życie ulega zmianie kiedy wdaje się w romans z naczelnym pisma – Pawłem Duninem.

Losy serialowych postaci, przede wszystkim kobiet, śledziły miliony widzów przez wiele lat. Niektórzy aktorzy stworzyli niezapomniane kreacje i właśnie dzięki temu seriale te zyskały zaszczytne miano: kultowych.