Polskie seriale lat 80. i 90.

Prawdziwy boom serialowy Polska zaczęła przeżywać pod koniec ostatniej dekady minionego stulecia. Powstało wówczas mnóstwo seriali obyczajowych, a także sitcomów czy typowych obrazów z życia rodzin i klanów.

Niezapomniane seriale | Niektóre kultowe seriale od lat skutecznie uwodzą kolejne pokolenia widzów
Niezapomniane seriale | Niektóre kultowe seriale od lat skutecznie uwodzą kolejne pokolenia widzów (by foilman )

W Polsce jednak już dużo wcześniej nakręcono kilka naprawdę dobrych, wciąż powtarzanych i cieszących się popularnością produkcji.

„Jan Serce”

Pierwszą z nich, którą dokładnie pamiętają polscy widzowie, jest seria opowiadająca poszukiwaniu uczucia przez zwykłego, polskiego mężczyznę, czyli „Jan Serce”. Bohater to prosty robotnik, pracujący w stolicy, zajmujący się kanałami w dzielnicy Wola. Jego marzeniem jest mądra i kochająca żona.  Poszukiwaniom miłosnym młodego kanalarza towarzyszy nastrojowa muzyka autorstwa Seweryna Krajewskiego. Jan Serce tym bardziej chciałby odnaleźć miłość, by móc wyprowadzić się od samotnej, owdowiałej matki. Perypetie sercowe Janka to prawdziwa kronika wypadków miłosnych. Wiąże się z rozmaitymi kobietami, młodymi, dzieciatymi, skomplikowanymi. Bohater pozwala sobie nawet na zakochanie się w żonie przyjaciela. Na szczęście w końcu udaje mu się odnaleźć miłość i to oczywiście w momencie, kiedy najmniej się tego spodziewa.

Serial nakręcił w 1981 roku Radosław Piwowarski. Wystąpiło w nim wiele gwiazd polskiego aktorstwa: Jan Himilsbach, Krystyna Feldman, Marian Kociniak, Wiesław Michnikowski, a w tytułowej roli Kazimierz Kaczor. Serial doczekał się tylko dziesięciu odcinków, ale z uwagi na wrażliwego idealistę uczuciowego, jakim jest Janek – na długo zapadł w pamięć... i w serca widzów.

„W labiryncie”

Innym „kamieniem milowym” w historii polskich seriali jest słynny tasiemiec obyczajowy, czyli „W labiryncie”. Emitowano go od 1988 roku przez trzy kolejne lata, a pomysłodawcą serii był Paweł Karpiński. Czas ukazany w serialu to ważny okres przemian ustrojowych. Dlatego serial ukazuje pracowników Pracowni Farmakodynamiki Instytutu Farmakologii Klinicznej. Punktem wyjścia jest przyjazd Ewy Glinickiej – młodej dziewczyny, która trafia tam do pracy po śmierci narzeczonego.

Serial, choć kręcony z marszu, w naturalnych wnętrzach czy plenerach, budził wiele emocji.

W perypetiach pracowników Instytutu nie brakowało dramatów, problemów rodzinnych, romansów i kłopotów ze zdrowiem. Co tydzień przed ekranami telewizorów zasiadało kilkanaście milionów widzów. Podziwiali aktorskie kreacje Marka Kondrata, Piotra Skargi, Wiesława Drzewicza, Leona Niemczyna, Karola Strasburgera, Eugenii Herman, Barbary Horawianki, Gustawa Lutkiewicza, Dariusza Kordka czy Jowity Miodlinkowskiej.

Serial doczekał się rekordowej jak na owe czasy liczby odcinków, bo aż stu dwudziestu. Mówi się, że zapoczątkował polską modę na seriale typu „opera mydlana”.

„Pogranicze w ogniu”

Na pewno wartym uwagi serialem było także „Pogranicze w ogniu”. Emocjonujący pojedynek dwóch szpiegów z Polski, którzy byli przyjaciółmi, a stali się wrogami. W rolach głównych Cezary Pazura i Olaf Lubaszenko. Prawdziwy majstersztyk gry aktorskiej kręcono w latach 1988 – 1991. Doczekał się 24 odcinków. Akcja kończy się w czasie wybuchu II wojny światowej.